WTE News
Menu

Search Our Site

 

 

The daily schedule from 27th November to 9th December is outlined below.

Kindly be advised accordingly, to follow the daily activities in Marina d'Or.

 

* The registration area for all championships is located at the Hotel Balneario, 1st floor *

You may follow the shortlink to be directed: https://goo.gl/maps/PKddnJp2Q3U2

 

 

27 November

09:00 - 18:00 hrs         European International Referee Seminar      

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation CADETS & MASTERS    

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation

 

28 November

09:00 - 18:00 hrs         European International Referee Seminar

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation  CADETS & MASTERS   

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-29kg, F-33kg, F-37kg, M-33kg, M- 37kg)           

                                  Weigh-in: Masters (F-49kg, M-58kg)  

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation  

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-29kg, F-33kg, F-37kg, M-33kg, M- 37kg)           

                 Weigh-in: Masters (F-49kg, M-58kg)  

18:00 - 19:00 hrs         Dinner break   

19:30 - 20:30 hrs         Head of team Meeting & Draw of Lots

 

29 November

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in CADETS & MASTERS          

09:00 - 20:00 hrs         Competition day 1

                 Cadet divisions (F-29kg, F-33kg, F-37kg, M-33kg, M- 37kg)  

                 Master divisions (F-49kg, M-58kg)         

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation  

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-41kg, F-44kg, F-47kg, M-41kg, M-45kg)

                 Weigh-in: Master (F-57kg, M-68kg)   

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation  

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-41kg, F-44kg, F-47kg, M-41kg, M-45kg)

        Weigh-in: Master (F-57kg, M-68kg)   

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

 

30 November

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in CADETS & MASTERS          

09:00 - 20:00 hrs         Competition day 2

                 Cadet divisions (F-41kg, F-44kg, F-47kg, M-41kg, M-45kg)   

                 Competition day 2: Master divisions (F-57kg, M-68kg)         

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation  

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-51kg, F-55kg, M-49kg, M-53kg, M-57kg)          

                 Weigh-in: Master (F-67kg, M-80kg)   

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation  

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-51kg, F-55kg, M-49kg, M-53kg, M-57kg)          

                 Weigh-in: Master (F-67kg, M-80kg)   

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

            

1 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in CADETS & MASTERS          

09:00 - 20:00 hrs         Competition day 3

                 Cadet divisions (F-51kg, F-55kg, M-49kg, M-53kg, M-57kg)  

                 Master divisions (F-67kg, M-80kg)         

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation EUROPEAN CLUBS      

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-59kg, F+59kg, M-61kg, M-65kg, M+65kg)

                 Weigh-in: Master (F+67kg, M+80kg)  

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finalsCADETS & MASTERS   

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation EUROPEAN CLUBS      

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: Cadets (F-59kg, F+59kg, M-61kg, M-65kg, M+65kg)         

                 Weigh-in: Master (F+67kg, M+80kg)  

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

 

2 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in CADETS & MASTERS          

09:00 - 20:00 hrs         Competition day 4

                                  Cadet divisions (F-59kg, F+59kg, M-61kg, M-65kg, M+65kg)

                 Master divisions (F+67kg, M+80kg)        

10:00 - 17:00 hrs         WTE Coach Seminar   

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation EUROPEAN CLUBS

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: KIDS day 1 (F-44, F-48, F-52, F-57, F+57, M-27, M-30, M-33, M-36, M-40)          

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation EUROPEAN CLUBS

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: KIDS day 1 (F-44, F-48, F-52, F-57, F+57, M-27, M-30, M-33, M-36, M-40)          

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finalsCADETS & MASTERS   

18:00 - 19:00 hrs         Dinner break   

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

19:30 - 20:30 hrs         Head of team Meeting & Draw of Lots EUROPEAN CLUBS

            

3 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in EUROPEAN CLUBS

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 1:  Kids (F-44, F-48, F-52, F-57, F+57, M-27, M-30, M-33, M-36, M-40)

11:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation 

        Weigh-in: KIDS day 2 (F-27, F-30, F-33, F-36, F-40, M-44, M-48, M-52, M-57, M+57)          

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: KIDS day 2 (F-27, F-30, F-33, F-36, F-40, M-44, M-48, M-52, M-57, M+57)          

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals            

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

            

4 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in EUROPEAN CLUBS

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 2: Kids (F-27, F-30, F-33, F-36, F-40, M-44, M-48, M-52, M-57, M+57)     

11:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation  

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: CADETS (all weight divisions)         

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation  

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: CADETS (all weight divisions)         

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

 

5 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in EUROPEAN CLUBS

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 3: All Cadet divisions           

11:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation 

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: JUNIORS (all weight divisions)       

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation 

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: JUNIORS (all weight divisions)       

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

            

6 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in EUROPEAN CLUBS

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 4: all Junior divisions           

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation  EUROPEAN CLUBS      

11:00 - 13:00 hrs         Weigh-in: SENIORS (all weight divisions) EUROPEAN CLUBS      

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation EUROPEAN CLUBS        

14:00 - 18:00 hrs         Weigh-in: SENIORS (all weight divisions) EUROPEAN CLUBS

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals EUROPEAN CLUBS      

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

 

7 December

07:30 - 08:30 hrs         Random weigh-in EUROPEAN CLUBS

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 5: All Senior divisions          

10:00 - 13:00 hrs         Registration & Accreditation  POOMSAE       

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 18:00 hrs         Registration & Accreditation POOMSAE        

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finalsEUROPEAN CLUBS      

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony          

18:00 - 19:00 hrs         Dinner break

19:30 - 21:00 hrs         Head of team Meeting & Draw of Lots

            

8 December

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 1: POOMSAE           

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

            

9 December

08:00 - 20:00 hrs         Competition day 1: POOMSAE           

13:00 - 14:00 hrs         Lunch break    

14:00 - 19:00 hrs         Preliminaries, Quarter-finals and Semi-finals

19:00 - 20:00 hrs         Finals and Awarding Ceremony

 

W.T.E Sponsors

Dae Do.
 


KWON.
Mas TKD.
Acentas.