WTE News
Menu

Search Our Site

 

 

The Competition Day 3 for the 4th President's Cup for Europe was successfully completed in Antalya, Turkey, including all the weight divisions of the female junior category of 321 competitors in total. The weight division with the highest participation was the F-49 with 46 competitors and the lowest was found in the F+68 category with 17 competitors. The event which is currently at the half of its duration already counts three competition days. 

Turkey and the Russian Federation prevailed in the final results and ultimately in the overall cadet division, which was completed today. The full results per weight category are listed below:

 

Individual winners by category

Category: Juniors Female A -42 / Junior Women -42 kg 
1 (RUS) ALINA FAYZULINA
2 (RUS) DARINA BAGOVA
3 (RUS) SOFIIA LISACHENKO
3 (RUS) AINA MURZAEVA

Category: Juniors Female A -44 / Junior Women -44 kg 
1 (GRE) EVLAMPIA PAPPA
2 (RUS) AMINA CHERCHESOVA
3 (RUS) DARIA KOSTAREVA
3 (GER) IZEM KARADAS

Category: Juniors Female A -46 / Junior Women -46 kg 
1 (BEL) ERYN VAN MULDERS
2 (TUR) DILARA OZCAN
3 (ESP) LAURA RODRIGUEZ MARQUINA
3 (KAZ) YELIZAVETA YELEFTERIADI

Category: Juniors Female A -49 / Junior Women -49 kg 
1 (ESP) ADRIANA CEREZO IGLESIAS
2 (UKR) SOFIIA KHOBTAR
3 (RUS) ELIZAVETA PETRIK
3 (ESP) DIANA SIOTA

Category: Juniors Female A -52 / Junior Women -52 kg 
1 (RUS) ANNA KAZARNOVSKAIA
2 (RUS) ANASTASIIA KOSMYCHEVA
3 (RUS) IRINA MESHCHEREKOVA
3 (RUS) ANNA GILMANOVA

Category: Juniors Female A -55 / Junior Women -55 kg 
1 (CRO) HELENA KICEMA
2 (DEN) CILLE LUND NIELSEN
3 (CRO) LEA SPEHAR GARAJ
3 (RUS) PATIMAT NIMATULAEVA

Category: Juniors Female A -59 / Junior Women -59 kg 
1 (RUS) ANFISA LAZAREVA
2 (ESP) CLOE IGLESIAS RIAL
3 (ESP) ANASTASIA IGNATYEV SABOUROVA
3 (FRA) KAN…LYA CARABIN

Category: Juniors Female A -63 / Junior Women -63 kg 
1 (JOR) NATALI HAMAIDI
2 (CRO) NIKA KLEPAC
3 (RUS) POLINA ARZHEVITINA
3 (KAZ) NURAY KHUSSAINOVA

Category: Juniors Female A -68 / Junior Women -68 kg 
1 (SRB) ALEKSANDRA PERISIC
2 (CRO) NIKA PETANJEK

3 (GRE) PARASKEVI NTEMOGIANNI
3 (RUS) ELIZAVETA STEPANOVA

Category: Juniors Female A +68 / Junior Women +68 kg 
1 (RUS) KRISTINA ADEBAIO
2 (RUS) LINARA MUSLIMOVA
3 (TUR) BERRA NUR CIFTCI
3 (RUS) ALISA NETSVET

 

You may access the results pdf. file here

W.T.E Sponsors

Dae Do.
 


KWON.
Mas TKD.
Acentas.