WTE News
Menu

Search Our Site

 

 

 

The Competition Day 4 for the 4th President's Cup for Europe was successfully completed in Antalya, Turkey, including all the weight divisions of the junior males category of 481 competitors in total. The weight division with the highest participation was the M-55 with 78 competitors and the lowest was found in the M+78 category with 16 competitors.

The performance of the athletes showed the upscaled level of the upcoming generation for the senior taekwondo athletes and how the sport has actually elevated its quality and technical performance standards throughout the lower age divisions. The host country Turkey for one more time had the biggest collection of medals along with the Russian Federation, yet today we saw more countries going up the podium as Jordan, Italy, Greece, Kazakhstan and to the north, Belgium, Denmark, and Sweden.

 

The full results per weight category are listed below:

 

Individual winners by category

 

1 ALAATTIN KUSKU (TUR)

2 EBRAHIM MARWAN (SWE)

MUHAMMET EREN KOC (TUR)

BJARNE VISKENS (BEL)

 

Category: Juniors Male A -48 / Junior Men -48 kg
SEMIH OZER (TUR)

YIGITHAN KILIC (TUR)

MATIAS LOMARTIRE (ITA)

SERVER BALABAN (TUR)

 

Category: Juniors Male A -51 / Junior Men -51 kg 
AZAMAT RAKHYMBAYEV (KAZ)

YELZHAN YELSHIBAY (KAZ)

DENIZ TANRIVERDI (TUR)

DMITRII SHISHKO (RUS)

 

Category: Juniors Male A -55 / Junior Men -55 kg 
MAHMUT KUSKU (TUR)

OMER YASIN ORHAN (TUR)

TOBIAS HYTTEL (DEN)

GIUSEPPE FOTI (ITA)

 

Category: Juniors Male A -59 / Junior Men -59 kg
SAID ABDULLAEV (RUS)

OSMAN TURKER KOSE (TUR)

EVANGELOS NIKOLAOU (GRE)

LOAY NAZZAL (JOR)

 

Category: Juniors Male A -63 / Junior Men -63 kg 
MAXIM EMELKIN (RUS)

KHANMAGOMED RAMAZANOV (RUS)

3 ABDURAKHMAN KADYROV (RUS)

PABLO PATIÑO POMBAL (ESP)

 

Category: Juniors Male A -68 / Junior Men -68 kg 
MUSTAFA EMRE TEKE (TUR)

ANDREA RIONDINO (ITA)

IAROSLAV PETRENKO (RUS)

AHMED WALID (PLE)

 

Category: Juniors Male A -73 / Junior Men -73 kg 
1 ABDALHADI AL-SHWALI (JOR)

STEPAN SLEPOV (RUS)

DMITRY STARUKHIN (RUS)

SOTIRIOS MICHOPOULOS (GRE)

 

Category: Juniors Male A -78 / Junior Men -78 kg 
NIKITA KOBZEV (RUS)

FAHED SBEIHI (JOR)

3n ALEKSEI KARATAEV (RUS)

VLADISLAV AIRIIAN (RUS)

 

Category: Juniors Male A +78 / Junior Men +78 kg
ALEXANDER PRYAZHNIKOV (RUS)

MIKHAIL PODUZOV (RUS)

MUAZ YETIMOGL (TUR)

ISMAIL SEYMEN KAZAN (TUR)

 

You may access the results pdf. here

W.T.E Sponsors

Dae Do.
 


KWON.
Mas TKD.
Acentas.