WTE News
Menu

Search Our Site

E.T.U. News

 

 

The draw lots of the 4th President's Cup - Competition Day 3 are available.

Follow the links to be directed accordingly:
 

Draw Lots - Competition Day 3 - 4th President's Cup


In the morning of competition day 3, the random weigh-in will be announced at 07:00 hrs, local time. (GMT +3)

 

 

The Competition Day 2 for the 4th Presidents Cup for Europe was successfully completed in Antalya, Turkey, including all the weight divisions of the Male Cadet category of 306 competitors in total.

Turkey and the Russian Federation prevailed in the final results and ultimately in the overall cadet division, which was completed today. The full results per weight category are listed below:


 

Category:Cadets Male A -33  / Cadet Boys -33 kg 

1 (UKR) MAKSYM MANENKOV

2 (RUS) MAGOMEDGADZHI MAGOMEDOV

3 (SRB) TODOR VASILIC

3 (KAZ) ARTUR SERIK

 

Category:Cadets Male A -37  / Cadet Boys -37 kg 

1 (RUS) MOHMAD TAYMASKHANOV

2 (UKR) DANIIL MAYDANIUK

3 (RUS) DAMIR AKHMETOV

3 (KAZ) MUKHAMMEDALI YEGEMBERDIYEV

 

Category:Cadets Male A -41  / Cadet Boys -41 kg 

1 (RUS) EGOR KONCHINOV

2 (KAZ) AMIR SALIKHANOV

3 (TUR) TAHIR EMIN CAKILKAYA

3 (RUS) RODION SHIROKOV

 

Category:Cadets Male A -45  / Cadet Boys -45 kg 

1 (RUS) ALEKSANDR IAVRUIAN

2 (RUS) SVIATOSLAV GARBUZ

3 (UKR) OLEKSII YURKO

3 (ESP) PABLO CERON BUENAVISTA

 

Category:Cadets Male A -49  / Cadet Boys -49 kg 

1 (RUS) KIRILL KOROLEV

2 (TUN) YOUSSEF MHADHBI

3 (TUR) BERKAY ERER

3 (RUS) EMIL IUSUPOV

 

Category:Cadets Male A -53  / Cadet Boys -53 kg 

1 (RUS) VLADISLAV BUDIN

2 (TUR) EMRE SIRAKAYA

3 (RUS) KIRILL PANASENKOV

3 (RUS) RAMAZAN RAMAZANOV

 

Category:Cadets Male A -57  / Cadet Boys -57 kg 

1 (RUS) KIRILL KARTAVYKH

2 (TUR) ERSIN YILMAZ

3 (GER) FURKAN CAVGA

3 (RUS) AIGUN SALIKHOV

 

Category:Cadets Male A -61  / Cadet Boys -61 kg 

1 (RUS) DMITRY VOROSHILOV

2 (RUS) ARTUR SHARAFUTDINOV

3 (TUR) RAHMET BARAN SIMSEK

3 (RUS) ANTON PALIENKO

 

Category:Cadets Male A -65  / Cadet Boys -65 kg 

2 (RUS) LEONID MANTROV

3 (TUR) YUSUF EFE SEN

3 (TUR) ADIL BERK KUL

 

Category:Cadets Male A +65  / Cadet Boys +65 kg 

1 (TUR) MUSAB AYDIN

2 (KAZ) TURSYN ISLAM

3 (TUR) AZIZ MERT SAGLAM

3 (TUR) FAIKCAN MEMIS

 

You may access the results pdf. file here

 

 

The draw lots of the 4th President's Cup - Competition Day 2 are available.

Follow the links to be directed accordingly:

Draw Lots - Competition Day 2 - 4th President's Cup (Updated)

 

In the morning of competition day 2, the random weigh-in will be announced at 07:00 hrs, local time. (GMT +3)

 

 

 

Random Weigh-In is conducted according to WT rules.
On each competition day at 07:00 hrs, the randomly selected athletes will be published on the Taekwondo Europe website, and Taekwondo Europe Facebook page (@tkdeurope).
Only those athletes selected for the Random Weigh-In, need to be in the venue at 08:00 hrs.
The Random Weigh-In procedure will take place daily between 08:00-08:30 hrs.
There is a random 5% selection per weight division.
Heavy categories are excluded from the procedure.


Random Weigh-in - 4th President's Cup Europe - Competition Day 2

Competition starts at 09:00 hrs.

 

The Competition Day 1 for the 4th Presidents Cup for Europe  was successfully completed in Antalya, Turkey.

The Competiton Day 1 included all the weight divisions of the Female Cadet category of 268 competitiors in total.

Mainly Turkey and the Russian Federation stood out in the final results which are shown per weight division below.

 

Category: Cadets Female A -29 / Cadet Girls -29 kg
1 (RUS) MILANA BEKULOVA

2 (TUR) ZEYNEP EDA SARI

3 (TUR) NEHIR GENIS

3 (TUR) MEDINE KAVAK

 

Category: Cadets Female A -33 / Cadet Girls -33 kg 
1 (TUR) HACER AKCAY

2 (RUS) MARIA YUKHANO

3 (RUS) DZHAMILYA MELIKOVA

3 (TUR) NISA NUR SARI

 

Category: Cadets Female A -37 / Cadet Girls -37 kg 
1 (RUS) DAYANA BADMAEVA

2 (RUS) KAMILA GOSTENKOVA

3 (RUS) IRINA VASILEVA

3 (RUS) ALISA ANGELOVA

 

Category: Cadets Female A -41 / Cadet Girls -41 kg 
1 (TUR) BEYZA KARABULUT

2 (TUR) ZEYNEP NUR SARICICEK

3 (FRA) NOEMIE SALVAT

3 (RUS) АНГЕЛИНА И

 

Category: Cadets Female A -44 / Cadet Girls -44 kg 
1 (ESP) LIDIA GALINDO ZAPATA

2 (SRB) TEODORA RADAK

3 (TUR) RUMEYSA YAZICI

3 (RUS) DARIA ZINCHENKO

 

Category: Cadets Female A -47 / Cadet Girls -47 kg 
1 (RUS) ARINA LEBEDEVA

2 (TUR) MELISA ATES

3 (TUR) ALEYNA SENYURT

3 (RUS) ANFISA ALEKSEEVA

 

Category: Cadets Female A -51 / Cadet Girls -51 kg 
1 (TUR) NISA IMAMOGLU

2 (CRO) KRISTINA JAKOVLJEVIC

3 (RUS) KRISTINA LYSOVA

3 (TUR) AZRA YUCE

 

Category: Cadets Female A -55 / Cadet Girls -55 kg 
1 (RUS) VALERIIA SHTUCHKINA

2 (TUR) AYSENUR KONAKCI

3 (TUR) MELIS TETIK

3 (TUR) ESMANUR YILMAZ

 

Category: Cadets Female A -59 / Cadet Girls -59 kg 
1 (TUR) NISANUR ALKAN

2 (TUR) FEYZANUR AKCAY

3 (TUR) BUSRA OZTURK

3 (TUR) ARZU KAVSARA

 

Category: Cadets Female A +59 / Cadet Girls +59 kg
1 (TUR) SUDE YAREN UZUNCAVDAR

2 (TUR) ALEYNA KAHRIMAN

3 (QAT)AISHA AL ATTIYAH

3 RUS POLINA SATVALOVA

 
You may access the results pdf file here

 

 

 

The 8th World Taekwondo Para Championships held in Antalya Turkey 5-6 February proved to be once again a great success for the European region and the respective MNAs.

During the Poomsae that were held during the first day of competition, the 15 out of 20 awarded medals were from the region of Europe, counting as a 75% dominance on the medal standings. Worth to mention that the 9 out of these 15 medals were gold, indicating the high level of competency in Para-Taekwondo for Taekwondo Europe and its national members.

The ranking the medal standings for the countries found Russia in place No.1 with 2 gold medals, 3 silver, and 2 bronze, in Great Britain in No.2 counting 2 gold and 1 silver medals, and in No.3, the host country Turkey, with a sum of 1 gold and 2 silver medals.
For the Kyorugi competition categories and the total 74 awarded medals, Europe’s percentage was 60% after winning forty-five medals out of which the fifteen were gold, even though the competition categories K42 Female A -49 and K42 Female A +58, only one competitor had been registered.

Europe's dynamic in Para-Taekwondo has been growing stronger every year, which is an indicator to drive national member associations and countries to further develop the sport along with financial resources and facilities allocated to para-athletes and their support.


For the full results and medal standing of the 8th World Taekwondo Para Championships 2019 follow the links below.

Individual winners by category 
Individual Winners and Medal Standings (Poomsae)

 

 

 

Following the link, you can watch the live results of each competition day.

LIVE RESULTS

The daily scheduled is formed accordingly:

Thursday, 7th February - Female Cadets

Friday, 8th February - Male Cadets

Saturday, 9th February - Female Juniors

Sunday, 10th February - Male Juniors

Monday, 11th February - Female Seniors

Tuesday, 12th February - Male Seniors

 

 

The draw lots of the 4th President's Cup - Competition Day 1 are available.

Follow the links to be directed accordingly:

Draw Lots - Competition Day 1 - 4th President's Cup

 

In the morning of competition day 1, the random weigh-in will be announced at 07:00 hrs, local time. (GMT +3)

 

 

The Random Weigh-In is conducted according to WT rules.

On each competition day at 07:00 hrs, the randomly selected athletes will be published on Taekwondo Europe website, and Taekwondo Europe Facebook page (@tkdeurope).

Only those athletes selected for the Random Weigh-In, need to be in the venue at 08:00 hrs.

The Random Weigh-In procedure will take place daily between 08:00-08:30 hrs.

There is a random 5% selection per weight division.

Heavy categories are excluded from the procedure.

 

Random Weigh-in - 4th President's Cup Europe - Competition Day 1

Competition starts at 09:00 hrs.

 

 

More than 2000 athletes have started gathering up in Antalya, Turkey for the 4th WT President’s Cup in Europe. The waiting is almost over and tomorrow Thursday, 7th February 2019, the event will be launched.

The six in total competition days have been categorized in the three age classes of the event from minors to seniors, therefore the exact competition schedule has been formed as followed:

 

Thursday, 7th February – Female Cadets
The total number of competitors is 268 athletes with the F-44 weight category having the highest number of competitors (34) and F +59 the lowest with 15 cadets competing.

Friday, 8th February – Male Cadets
The male cadets sum up to 306 competitors. The M-33 division is the highest in participation with 69 competitors and the M-61 the lowest as only 8 athletes have registered in this category.
The sum of all age class competitors in total is 574 athletes.

Saturday, 9th February – Female Juniors
The Juniors category is the highest in participation with 805 athletes in total, from who the 320 are female. The F-49 division has the highest participation with 46 athletes and the F+68 the lowest with 16 athletes overall.

Sunday, 10th February – Male Juniors
The male junior athletes prevail of all competition categories and divisions in the whole event, with a total sum of 485 athletes. The highest in number participation category is M-55 with 87 competitors and the lowest M-78 with 16 registered competitors.

Monday, 11th February – Female Seniors
The competing number in the senior category for the female is 281 athletes, with the highest number in the F-53 division with 43 competitors and lowest in the F-73 with 29 competitors.
Tuesday, 12th February – Male Seniors
The senior male category is summed up to 431 competitors, out of which the 77 athletes belong to the M-68 category with the highest participation and only 33 athletes to the M+87; the division with the lowest number of registered participants.

Naturally, the greatest names if the President’s Cup 2019 belong to the senior category, highlighting the participation of the Rio 2016 Gold Olympic Medallist Radik Isaev from Azerbaijan and Mahama Cho from GB Taekwondo, Jesus Tortosa Cabrera from Spain, currently no.2 in both Olympic and World Taekwondo rankings, Achab Jaouad from Belgium and for the females of the competition the Olympic Medalists in London 2012 and Rio 2016 respectively, Milica Mandic and Tijana Bogdanovic from Serbia, Haby Niare from France, Marta Calvo Gomez from Spain, along with Lauren Williams with the no.1 ranked in her division Bianca Walkden from Great Britain.

There surely going to be six fascinating days full of Taekwondo and anxiety on who will claim the title of the President's Cup 2019 along with their direct qualification to the European Taekwondo Championships.


All competitions will start at 09:00 and will last until 19:00 (GMT +3)
 

W.T.E Sponsors

Dae Do.
 


KWON.
Mas TKD.
Acentas.